top of page

סודות פענוח הציורים – מה מגלה לנו הציור על עולמו של הילד והמבוגר

ציוריהם של ילדים צעירים משכו ועניינו אנשי מקצוע רבים מתחום החינוך/הפסיכולוגיה. באמצעות תהליך של התבוננות ופענוח הציורים של ילדים צעירים, ניתן להשיג תובנות לגבי ההתפתחות החברתית/רגשית, הפיזית והאינטלקטואלית של כל ילד.


ילדים חוקרים את העולם סביבם באמצעות שיטות אינטלקטואליות, פיזיות ורגשיות שמתאימות לגילם, למשל: עיפרון, מברשת ונייר הם האמצעים הטובים ביותר להעברת תקוותיהם האהובות ביותר ופחדיהם העמוקים ביותר השוכנים בנפשם פנימה.


ההתקדמות של ציורים שילדים עושים על פני תקופה של זמן יכולים להראות צמיחה והתפתחות משמעותית, כמו גם לקבוע יכולות אקדמיות, קשיים, פחדים וכישורים האופייניים לרמה ההתפתחותית שלהם.


מה מספר לנו הציור של הילד?


ציור הוא, בעצם, סוג של ביטוי אישי-רגשי של הילד, על כן הוא יכול להיות גם כלי תקשורתי. ציור נוטה לספר לקורא הרבה יותר דברים מאשר שפה. למה? כי לילדים אין עדיין יכולות מספיקות לביטוי לשוני ברור על העולם שלהם, אך יש להם שיטות תקשורת סמליות כגון ציור.


מכאן עולה כי באמצעות ציורים, ילדים יוצרים תקשורת עם אנשים מוכרים, הם מפתחים מיומנויות לחיים, ובונים תחושה של אמון. בנוסף, לציורי ילדים יש סדר התפתחות, והוא מלווה את התפתחות הכישורים המוטוריים, ההתפתחות הרגשית, ההתפתחות הפסיכו-חברתית ופיתוח התפיסה שלהם. כלומר, ילדים מציירים "מה שהם יודעים" בסגנון האישי שלהם.


מה המשמעות של פענוח ציורים?


· ראשית, יש לשים לב לרושם הראשוני של ציור. עלינו לברר את התחושה הראשונה שהייתה לקורא. האדם המפרש חייב להיות מודע לרושם שהוא או היא מרגישים, ועליו לשמור את המידע הזה בתוכו.


· שנית, כאשר הילדים גדלים יותר, נושא הציור שלהם הופך להיות חשוב יותר. למשל, אם הם מציירים שוב ושוב את הבית, הדבר יכול להעיד על אירועים שמתרחשים בבית ומשפיעים עליהם. דהיינו, כאשר סמל או ערכת נושא בודדים מופיעים שוב ושוב בציור יחיד, הם ראויים לתשומת לב. לכן אפשרי להבין את האינטרסים והצרכים במעמקי ליבו של הילד על ידי אופן בחירת הנושאים שאותם הוא בחר לצייר.


· שלישית, ציורים משחררים אנרגיה נפשית שהודחקה באופן לא מודע. מתוך אנרגיה נפשית זו עולה כי, אפילו אנשים מבוגרים המתמודדים עם קשיים מסוגלים להתגבר על הבעיות שלהם. ניתן לומר מכאן כי זהו הבסיס שעבורו הציור משמש כטיפול פסיכולוגי מועיל. עם זאת, יש לציין כי המפענח מתמודד עם אדם והציורים הם רק אמצעי אחד לתקשורת. פענוח משמעות הציורים הוא מערכת המאפשרת לאנשים להיות מודעים יותר לעולמם הפנימי.


מה היתרון בפענוח ציורי מבוגרים?זה המקום שבו האדם הבוגר יכול להעלות תכנים מהתת-מודע שלו שאותם הוא הדחיק כל חייו, אם זה מתוך מקום של התגוננות או הדחקה, ולהתמודד איתם כאדם בוגר.

זה בדיוק מה שאני עושה בסדנאות העצמה שלי ברחבי העולם.


היתרון בכל התהליך הזה של הפענוח הן בציורי הילדים והן בציורים הספונטאניים של המבוגרים הוא בכך ש: הילדים והמבוגרים יכולים לקבל הזדמנות לרפא את נפשם, וכתוצאה מכך הם יהיו מוערכים, וישולבו באורח החיים. אם זה יקרה, הם יוכלו לבסס מאפיינים שמתאימים לעצמם ולחיות את הזמן שנותר להם כבני אדם שלמים יותר.


לסדנאות העצמה בשילוב פענוח ציורים וגרפולוגיה, מוזמנים לפנות אליי

דיקלה גולסה


8 צפיות0 תגובות
bottom of page